Sparbössa i form av en elefant i rostfritt stål från Georg Jensen.
Den schweiziska/argentinska formgivaren Alfredo Häberli debuterar nästa generation av Moneyphant. Hans design har bokstavligen två små elefanter som bor inom en större. I stil med den blandning av material som kännetecknar hans arbete är de små elefanterna gjorda av solitt ekträ och passar som pusselbitar i den ursprungliga formen i polerat rostfritt stål. Häberli är känd för sina kombinationer, som är något oväntade, men alltid harmoniska.
Den ursprungliga Moneyphant använde rena linjer för att skapa en form som alla generationer enkelt kunde känna igen. Nu har Häberlis bebiselefant en unik detalj, en avtagbar hemlighet som gör denna spargris olik alla andra.
Moneyphant är både en fin present och ett bra sätt att lära barnen att spara. Elefanten har alla kännetecken på klassisk skandinavisk design – den är stark, elegant och funktionell.
Material: Rostfritt stål/Ekträ.
Mått: H: 125 mm B: 60 mm L: 170 mm.
Varumärke: Georg Jensen.
Design: Jørgen Møller/Alfredo Häberli.
Kollektion: Elephant.